in

СлаткоСлатко

ИСТРАЖУВАЊЕ: Постарите луѓе имаат голема корист од внесот на..

Според новото истражување спроведено од Универзитетот Мекмастер, протеините од сурутка и другите протеински прашоци можат значително да ја подобрат физичката сила на постарите луѓе.

Во истражувањето учествувале две групи мажи постари од 70 години. Една група земала додаток во исхраната со повеќе состојки базирани на протеини шест недели без да се придржуваме до кој било режим на вежбање. Спротивно на тоа, друга група мажи земале плацебо во текот на тие шест недели.

По шест недели, учесниците во двете групи продолжија да земаат протеински прав и плацебо во следните 12 недели, а исто така се придржуваа до програма за прогресивно вежбање која се состоеше од вежби за отпор и вежби со висок интензитет, пишува Times Of India.

Учесниците кои го земаа додатокот добија околу 0,7 килограми мускулна маса во текот на првите шест недели. Ова е количината на мускулна маса што обично ја губат за една година. Откако вклучиле вежби во рутина, забележано е дека тие имаат поголема сила откако земале протеински пијалоци во споредба со оние кои земале плацебо. Ова јасно покажува дека вежбањето е потребно за одржување на мускулната маса и добро здравје.

Ова истражување покажува дека саркопенија, или прогресивно губење на мускулна маса, сила и функција, што е нормален дел од стареењето, може да го зголеми ризикот од пад, метаболички нарушувања и потребата од помош.

Постарите луѓе кои не консумираат доволно протеини или не вежбаат навистина е тешко да извршуваат активности како што се качување по скали, седење и станување од стол и многу повеќе на дневна основа.

Иако постојат голем број состојки за кои е докажано дека се ефикасни во борбата против саркопенијата, за целите на оваа студија, учесниците во комбинација добиле протеини од сурутка, креатин, витамин Д, калциум и рибино масло.

Се разбира, пред да консумирате додатоци во исхраната, потребно е да се консултирате со лекар.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote