in

Постпородилна депресија: 12 предупредувачки знаци кои не треба да се игнорираат!

Нормално е жените кои родиле да чувствуваат различни емоции за време и по бременоста, вклучувајќи чувство на грижа и очај. Но, ако чувствата од ваков вид траат, со пад на енергијата и губење интерес за она што се случува околу бебето, можно е да страда од постпородилна депресија.

Една од пет жени доживеала некои ментални проблеми за време на бременоста или една година по породувањето.

Ова е познато како пренатална депресија, иако постпарталната депресија е почеста, а заболува една од десет жени.

Многу жени се чувствуваат лошо, нервозни и вознемирени во првата недела по породувањето, но ова често се смета за нормално.

Оваа ситуација не трае подолго од две недели, и ако продолжи или станува интензивна, тогаш постои можност да станува збор за постпартална депресија.

Може да се појави во кое било време од првата година по раѓањето, постепено или наеднаш.

Некои од симптомите на постпартална депресија се:

 1. Постојано чувство на тага и лошо расположение
 2. Губење интерес за светот околу вас и незадоволство
 3. Недостаток на енергија и чувство на постојан замор
 4. Проблеми со спиењето ноќе и постојана поспаност во текот на денот
 5. Чувствувајќи се дека не можете да се грижите за вашето бебе
 6. Проблеми со концентрацијата и донесувањето одлуки
 7. Губење на апетит или зголемување на истиот (утеха во храната)
 8. Чувство на вознемиреност, иритација или незаинтересирање
 9. Чувство на вина, беспомошност и самосожалување
 10. Тешкотија да се поврзете со бебето и да се чувствувате незаинтересирани за бебето и да избегнете време што го поминувате со неа
 11. Страшни мисли за повреда на вашето бебе, што е многу страшно, но ретко се случува
 12. Размислувајќи за самоубиство и да се повредите

Ова може да се случи од ден на ден во врска со бебето, семејството и пријателите.

Познати дами, Адел, Криси Тајген и Дру Баримор, решија да го споделат своето искуство и да откријат дека страдале од постпартална депресија со цел да ја подигнат свеста кај жените и да им посочат дека не се сами.

Традиционално, овој тип на депресија се третира со антидепресиви и магнетни импулси кои можат да помогнат во првите недели на употреба.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote