in

Од денес, построгите мерки против короната во Германија!

Во Германија, нови мерки поврзани со контролата на короната во градовите и општините со седумдневна инциденца од над 100 новоинфицирани на 100.000 жители.

Пред влегувањето во сила на измените во законот, германската влада апелираше до граѓаните да се придржуваат до мерките, особено оние во врска со намалувањето на контактите, што вклучува забрана за движење помеѓу 22 и 5 часот наутро, агенцијата Хина известува денес.

„Знам дека е тешко, дека е тешко за секој од нас, но е потребно за преоден рок“, рече вчера министерот за здравство, Јенс Спан.

Особено контроверзна е мерката за забрана за движење на ноќта, против која се поднесени бројни тужби пред Уставниот суд во Карлсруе.

Мерките што ги донесоа долниот и горниот дом на парламентот, Бундестагот и Бундесратот во средата и четвртокот, вклучуваат, покрај забраната за ноќен сообраќај, и намалување на контактите што овозможуваат едно домаќинство да се сретне со само едно друго лице од друго домаќинство .

Малопродажбата, со исклучок на продавниците за намирници и дневни потреби и аптеките, може да прифаќа клиенти само со негативен тест за коронавирус и со претходно договорен датум.

Над седумдневната инциденца од 165 случаи на инфекција на 100.000 жители е целосно префрлена на настава преку Интернет во училиштата. Според Министерството за внатрешни работи, забраната за движење важи и за патувања. Деловните патувања се исклучок.

Сите овие мерки автоматски стапуваат на сила во градовите и областите каде што седумдневната инциденца е над вредноста од 100 за три дена по ред.Според податоците на Државниот епидемиолошки институт Роберт Кох, во саботата се однесува на 345 од 412 области во Германија.

Мерките воведени на почетокот на ноември минатата година, кои се однесуваат на забрана за работа на културни, спортски и угостителски објекти, остануваат во сила. Законските измени што придонесуваат за унифициран пристап низ целата земја беа воведени откако федералните и провинциските власти не можеа да постигнат согласност за унифицирана примена на мерки за борба против ширењето на коронавирусот.

Сега централните власти можат самите да ги воведат мерките, кои досега беа во надлежност на федералните покраини. Законските измени во моментов се ограничени на крајот на јуни.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote