in

Што?Што?

Постурална дренажа: Техника за исфрлање на секретите од белите дробови

Постуралната дренажа е ефикасен начин да им помогнете на белите дробови во потешкотиите со дишењето. Оваа техника помага при искашлување и исфрлање на слуз од белите дробови.

Методот се состои во поставување на пациентот во посебна положба, во која погодениот дел од белите дробови се наоѓа над над душникот во две главни бронхии.

Во оваа позиција на телото, секрецијата тече под дејство на гравитацијата во главните бронхии и многу брзо (со брзина од 1 до 2,5 см во минута) го достигнува местото на разгранување на душникот (т.е. врската на главните бронхии) во душникот) бидејќи тоа место има најголема чувствителност на рефлексна кашлица. Тогаш слузот почнува да излегува и многу е полесно да кашлате.

 

Можете исто така да додадете ритмичко тапкање(потчукнување на дланката) на грбот во областа на белите дробови, што исто така помага во исцедување на слузта. Можете да го направите ова за себе или за членовите на семејството.

Само легнете во правилна положба и оставете ја слузот да истекува, користејќи техники на дишење: целосно и долго вдишување преку нос, потоа издишување низ забите, долго и рамномерно, а потоа и кашлање.

Започнете веднаш штом почувствувате дека слузот се акумулира во белите дробови. Не чекајте да се разболите, за да започнете да се гушите. Доволно е да го направите тоа неколку пати на ден 20-30 минути, а особено е важно да го направите наутро бидејќи во текот на ноќта се акумулира многу слуз.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote