in

Повеќе од 15 милиони потписи за СЗО да го испита потеклото на корона вирусот во Соединетите држави!

Повеќе од 15 милиони корисници во Кина потпишаа онлајн петиција што ја започна кинескиот Глобал тајмс, со која се бара СЗО да испита лабораторија во Соединетите држави како можен извор на коронавирус.

Наведувајќи дека додека СЗО планира да ја спроведе следната фаза од пребарувањето на извори на коронавирус и не ја исклучува можноста за „протекување од лабораторијата“, меѓународната заедница за истражување на лабораторијата Форт Детрик во САД се зголемува, додава ЦМГ дека силното барање на меѓународната заедница да ја испита лабораторијата е оправдано. „познат како најтемниот експериментален центар на американската влада“.

СЗО треба да го послуша јавното мислење и темелно да ги испита Форт Детрик и повеќе од 200 американски прекуокеански биолошки лаборатории, се наведува во коментарот. CMG пишува дека, според извештајот на CBS, во август 2019 година, во Мериленд се појавиле случаи на заболувања на белите дробови, кои потоа биле поврзани со употреба на е-цигари.

После тоа, се додава, Медицинскиот институт за инфективни болести на американската армија во Форт Детрик беше ненадејно затворен, а американската влада, иако се соочи со сомневања, одби да објави повеќе информации, наведувајќи ја „националната безбедност“ како причина.

СЗО во заедничкиот истражувачки извештај објавен кон крајот на март заклучи дека е „крајно малку веројатно“ дека вирусот протекол од кинеска лабораторија, се сеќава ЦМГ, додавајќи дека бидејќи се уште не е исклучена можноста за „лабораториско истекување“, сомнителниот Детрик треба да биде првиот случај.истраги.

Тоа е потреба од научно истражување и глас на луѓето ширум светот. Соединетите држави треба да заземат транспарентен и одговорен став што е можно поскоро и да ја повика СЗО да оди во Соединетите држави за да спроведе истражување на изворот, особено истрагата за лабораторијата Форт Детрик. Епидемијата ја обвини Кина.

Пандемијата „Ковид-19“ може да се надмине само со соработка на целото човештво. САД треба да престанат да играат политички трикови за потеклото на вирусот.

СЗО треба да го почитува јавното мислење, темелно да го испита Форт Детрик и повеќе од 200 американски прекуокеански биолошки лаборатории, темелно да го испита изворот на американската епидемија, да го најде одговорот и да ја врати вистината на светот, заклучи кинеската медиумска група.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote