in

WTFWTF Што?Што?

Нови, историски значајни остатоци од потонати бродови откриени во Колумбија

 

Колумбиските поморски офицери, кои го надгледуваа местото на бродоломот во галија Сан Хозе, открија уште два одамна потонати бродови во непосредна близина, изјави во понеделникот колумбискиот претседател Иван Дјук.

Галија Сан Хозе, за која историчарите веруваат дека денес носела богатства вредни милијарди долари, потонала во 1708 година во близина на колумбискиот пристанишен град Картагена.

Потенцијалното отстранување на потонатиот брод е предмет на тужби со децении.

Подморницата со далечинско управување, која падна на длабочина од 900 метри, откри нова снимка од потонатата галија, соопштија офицерите на Војводата и морнарицата во видео порака.

Подморницата открила уште два потонати брода во непосредна близина – колонијален брод и шуна, за кои се верува дека се од истиот историски период, колумбиската војна за независност од Шпанија, пред околу 200 години.

„Сега имаме две нови откритија во истата област, кои претставуваат нови можности за археолошки истражувања. Така, работата допрва започнува“, рече адмирал Габриел Перез.

Новите снимки од Сан Хозе го дадоа најдобриот увид во богатството кое оваа галија го носеше досега. Беа снимени златни прачки, златни монети, топови направени во Севиља во 1655 година, како и непроменети порцелански садови.

„Идејата е да се собере сето тоа и да се создаде одржлив финансиски механизам за идни истражувања. На тој начин ќе го заштитиме богатството, наследството на галијата Сан Хозе“, рече претседателот Иван Дјук.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote