in

Опозицијата во Индија бара од владата целосно да ја заклучи земјата!

Најголемите опозициски партии во Индија побараа од владата да ја прогласи земјата целосно заклучена, со цел да се запре неконтролираното ширење на коронавирусот кај населението.

Сведоци сме на колапс на здравствениот систем и ни треба заклучување со цел да го запреме ланецот на пренесување на болести, изјави портпарол на Конгресната партија.

Сепак, премиерот Нарендра Моди не сака да ја затвори земјата по втор пат од почетокот на пандемијата, за да нема повторно голем економски пад.

Индија денес објави 355 000 нови случаи на инфекција, што е за 45 000 помалку отколку на 30 април, што беше оценето како охрабрувачки индикатор во владиното соопштение, но опозицијата посочува дека падот се случил само затоа што биле испитани многу помалку луѓе.

Водечки бизнисмени, меѓународни здравствени експерти, како и голем број домашни политичари исто така ја повикаа владата да ја прогласи земјата заклучена.

Премиерот Моди минатата година беше жестоко критикуван за одлуката за затворање на целата земја на сагата, само четири часа откако беше објавена.

Ова предизвика хуманитарна криза, бидејќи десетици илјади луѓе кои останаа без работа низ целата земја немаа време да си одат дома, па мораа да пешачат стотици километри за да се вратат на своите места.

Модија, сепак, е позагрижена дека економскиот пад во вториот квартал од минатата година поради затворањето на земјата достигна дури 24 проценти, а владата се плаши дека сега последиците би биле уште потешки.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote