in

Може ли да се носат хируршките маски повеќе од еднаш?

Здравствените власти велат дека најраспространетото оружје против Ковид-19, хируршка маска, мора да се исфрли по еднократно носење, но еколошките проблеми предизвикаа некои научници да го преиспитаат и да препорачаат маски за перење од ткаенина како алтернатива.

Со ширењето на вирусот корона, маските станаа задолжителни во јавниот превоз, продавниците и на работа, а на некои места и на отворено.

Но, цената на толку многу маски станува проблем, како и отстранувањето на милиони маски за еднократна употреба направени од пластични материјали кои завршуваат во реки и мориња.

Маски за ткаенина што се мијат се алтернатива, иако многумина претпочитаат хируршки маски затоа што се полесни и поединечно поевтини.

„Хируршките маски се за еднократна употреба“, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). „Отфрлете го веднаш штом ќе го тргнете, по можност во затворена корпа за отпадоци“.

Сепак, поради недостиг на првиот бран на вирусот корона во март и април, СЗО дозволи дезинфекција на ваквите маски во исклучителни случаи и нивна повторна употреба во јуни.

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) препорачува нивно лекување во итни случаи со испарување на водород пероксид за деконтаминација на маските N95 за здравствените работници.

Други методи се чистење на маските за еднократна употреба со изложување на високи температури или ултравиолетово зрачење, што не е погодно за домашна употреба, рече францускиот микробиолог и член на групата „Адиос Корона“, Дени Корпе.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote