in

ТРАГЕДИЈА ВО ТУРЦИЈА: 8 лица починаа поради пожар во болница!

GAZIANTEP, TURKEY - DECEMBER 19: A view from the site after the explosion of oxygen equipment in COVID-19 intensive care unit of private hospital, in Turkey's Gaziantep on December 19, 2002. 8 killed in southeastern Turkey due to explosion of oxygen equipment in COVID-19 intensive care unit. Police officers, firefighters, ambulances were sent to the site. (Photo by Adsiz Gunebakan/Anadolu Agency via Getty Images)

Осум лица загинаа денеска во пожар што избувна на одделот за интензивна нега за лекување на пациенти со Ковид-19, во приватна болница на југот од Турција.

Новинската агенција „Анадолија“ објави дека пожарот избувнал кога експлодирало шише со кислород во одделот за интензивна нега во приватната универзитетска болница „Санко“ во Газиантеп.

Агенцијата наведува дека жртвите биле на возраст од 56 до 85 години, како и дека 14 пациенти биле префрлени во други болници, пренесува АП.

Пожарот брзо бил ставен под контрола, а истрагата за овој случај е во тек.

Властите велат дека во одделенијата за интензивна нега во Турција, поради пандемијата, пополнети се 74 проценти од капацитетите, но здруженијата на лекарите тврдат дека болниците се веќе полни.

Досега во Турција досега регистирирани се 1,98 милион заразени, а починале 17.610 заболени од Ковид-19.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote