in

Познатиот научник Христакис: „По пандемијата на коронавирусот ќе има епидемија на хедонизам!“

Според академикот кој предава на универзитетот Јеил, интензивната сексуална желба, непочитувањето на светите вредности и расипништвото во иднина го чекаат општеството.

Избран од списанието Time како една од 100-те највлијателни луѓе во светот во 2009 година, д-р. Николас Христакис разговараше со весникот Guardian за да ја промовира неговата новоиздадена книга насловена „Аполоновата стрела: Длабокото и трајно влијание на коронавирусот на начинот на кој живееме“ (Стрелката на Аполо: Длабокото и трајно влијание на коронавирусот на начинот на кој живееме).

Подвлекувајќи дека пандемијата не е нова за човештвото, туку за луѓето што живеат во оваа ера, тој ги користи следниве изјави:

„За време на епидемијата, има зголемување на религиозноста, штедливоста и гарантивноста. Сега го гледаме она што го видовме во епидемиите стотици години порано. Сето ова ќе се смени во 2024 година!„

Христакис, кој е експерт за јавно здравје и социологија, рече дека социјалното дистанцирање ќе биде заменето со хедонизам.

58-годишниот Христакис изјави дека луѓето ќе се навикнат на дружење без да се заморат и тврди дека ќе има намалување на религиозноста и зголемување на сексуалноста.

Академикот кој предаваше на Универзитетот Јеил потсети дека истото се видело во 1920-тите години по шпанскиот грип во САД. Тој изјави дека многу слични примери можат да се видат во историјата.

Според податоците собрани од Универзитетот Џон Хопкинс во САД, приближно 77 и пол милиони луѓе се заразиле со Ковид-19, додека повеќе од еден милион 700 илјади починале.

Се проценува дека вакцинирањето на околу 75 проценти од општеството ќе биде доволно за значително да се стави крај на влијанието на глобалната епидемија во таа земја.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote