in

Познатата скулптура во Брисел овој пат во поинакво издание!

Бронзена статуа во Брисел – Момче кое моча, ја „облече“ целата опрема како санитарни работници – вселенски костум, болнички влечки, заштитна маска FFP2, црвени нараквици, ремен со торба со гел за дезинфекција и термометар.

На првата годишнина од воведувањето карантин во Белгија, бронзеното момче им оддаде почит на „момците Ковид“ – санитарна група која патролира и им помага на граѓаните со хумор да се придржуваат до мерките за време на епидемијата на коронавирус.

„Момците на Ковид сфатија дека со хумор можеме да им покажеме на луѓето во Брисел дека ги почитуваат епидемиолошките мерки. Тоа е добро и за моралот “, рече претставникот за култура и туризам во Брисел, Делфин Уба.

„Ковид Момчињата“ рекоа дека им е чест што „Момче кое моча“ е во нивната опрема и додадоа дека гестот треба да остане во колективната меморија на жителите во Брисел кои се борат против епидемијата на коронавирус.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote