in

ТаженТажен

Познатата Селин Дион ги загрижи обожавателите, има синдром на вкочанета личност: „Немам друг избор“

Селин Дион ги откажа сите шоуа откако и беше дијагностицирано ретко невролошко нарушување.

Ѝ беше дијагностицирано многу ретко невролошко пореметување наречено Синдром на вкочанета личност (SPS).

Во емотивната видео порака објавена на француски и англиски во четвртокот на Инстаграм, Дион рече дека синдромот на вкочанета личност предизвикува грчеви кои влијаат на нејзината способност да оди и да пее.

„За жал, грчевите влијаат на секој аспект од мојот секојдневен живот, понекогаш предизвикувајќи потешкотии кога одам и не ми дозволуваат да ги користам гласните жици за да пеам како што сум навикната“, рече Селин Дион.

Како што рекла, не и останало ништо друго освен да ја откаже турнејата „Courage“, која по неколку одложувања требаше да започне во февруари.

Многу од нејзините европски претстави во пролетта 2023 година сега се одложени за пролетта 2024 година. Осум настапи во летото 2023 година се целосно откажани, додека концертите закажани за август и октомври 2023 година остануваат.

„Навистина ми недостига да бидам на сцена и да настапувам. Секогаш давам 100 проценти на моите настапи, но моменталната состојба не ми дозволува да го сфатам тоа во моментов. Немам друг избор освен да се концентрирам на моето здравје во овој момент и се надевам дека Јас сум на пат кон закрепнување“, додаде Дион.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote