in

Што?Што?

НЕВЕРОЈАТНО! Остатоци од досега непознат вид на праисториски човек биле пронајдени во Израел!

Истражувачи во Израел откриле коски на претходно непознат праисториски човек. Таканаречената Нешер Рамла Хомо живеела во Левант до пред 130 000 години, објави Универзитетот во Тел Авив.

Остатоците од праисторискиот човек се пронајдени во близина на Рамла кај Тел Авив.

Новооткриениот тип потекнува од средниот плеистоцен. Тоа покажува сличности со остатоците на другите праисториски луѓе пронајдени во Израел и Евроазија, кои живееле пред околу 400.000 години.

Професорот по антропологија Израел Хершковиќ од универзитетот во Тел Авив рече дека откритието ја доведува во прашање преовладувачката хипотеза дека неандерталците потекнуваат од Европа.

„Нашите откритија покажуваат дека славните неандерталци од Западна Европа се само остатоци од многу поголема популација што живеела тука во Левант – а не обратно“, рече тој.

Откривањето на коските сугерира дека две групи праисториски луѓе живееле рамо до рамо во Левант повеќе од 100.000 години. Тие би можеле да споделат заедничко знаење и технологија на алатки.

Нешер Рамла Хомо живее во регионот од пред 400.000 години, а Хомо сапиенс дојде подоцна, пред околу 200.000 години. Последователните откритија покажаа дека двете групи се мешале и едни со други.

Нешер Рамла има некои карактеристики на неандерталецот, особено заби и вилици и специфики на раните луѓе, особено черепот. Во исто време, тој е многу различен од современите луѓе – има сосема поинаква структура на черепот, без брада и многу големи заби.

Се смета дека припаѓа на таканаречените „изумрени“ видови со кои се спојувал Хомо сапиенс кога дошле во регионот.

Антрополозите, лекарите и археолозите од универзитетот Тел Авив и хебрејскиот универзитет во Ерусалим учествувале во откритието. Хершковиќ рече дека откритието на непознат праисториски човек е „од големо научно значење“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote