in

СлаткоСлатко

ПРАВИЛНО ЧУВАЊЕ НА НАМИРНИЦИ: Еве каде е најдобро да се чува брашното, а каде лукот – им ја продолжувате свежината и рокот на траење

Многу намирници кои ги чуваме во оставата, чајната кујна може да траат долго, понекогаш и години, но тоа не значи дека сите се исправни за употреба по одредено време. На пример, подобро би било да чувате малку храна во фрижидер, бидејќи на тој начин би и се продолжил рокот на траење и не би ја изгубил хранливата вредност.

Прашок за пециво

За него важат слични правила како и за зачините. Со текот на времето, ќе ја изгуби моќта да го подигне тестот, па нема да ви помогне. А за да проверите дали е уште „активен“, измешајте сода бикарбона со оцет, прашок за пециво и топла вода. Ако се пени и меурчиња, тоа значи дека состојките се уште доволно свежи и дека тестото ќе може да нарасне.

 

Јаткасти плодови и семиња

Оревите или излупените бадеми траат од неколку недели до неколку месеци. Имаат големо количество природни масла во себе и ако траат предолго тоа масло гори. Знакот дека тоа се случило е првенствено мирисот, а потоа и изгледот – ќе изгледа затемнето со мрсен слој на површината. Добро е оревите да ги чувате во кеса за замрзнување и да ги ставите во фрижидер, каде што можат да стојат и до една година.

Житарици

Отворена кутија со житарки ќе нарасне по 3 месеци, но затворената може да трае и до една година. Но, тоа може да варира, особено ако житарките содржат јаткасти плодови. Нема значително да му наштети на вашето здравје, но ќе има непријатен вкус.

Чај и кафе

Чајот во вреќи дефинитивно треба да се конзумира во рок од една година, бидејќи маслата во чајот ќе стареат и ќе имаат лош вкус кога ќе го сварите. Истото важи и за кафето. Најдобро е тој мевен да се конзумира во рок од 2-4 недели, а инстантниот има период од 2 месеци.

Маслиново масло

Светлината и топлината не се погодни за маслиново масло. Нема да имате здравствени проблеми доколку го конзумирате оној на кој му изминал рокот, но отвореното шишенце ќе добие непријатен вкус по само 6 месеци. Ако не користите често маслиново масло, купете мало шишенце за да го консумирате пред да се расипе.

Брашно

Повеќето луѓе го чуваат брашното во оставата, но треба да се чува во фрижидер за да остане подолго свежо. Интегралното брашно трае до 8 месеци во фрижидер и до една година во замрзнувач.

Компир

Обично трае до 2 недели во фрижидер и 2 месеци во оставата, чајната кујна. Ќе знаете дека неговиот мандат помина кога ќе почнат да му растат никулците.

Лук

Најдобро е да го чувате во темна, ладна оставата, чајната кујна, во мрежести кеси, каде што може да се чува од три до шест месеци.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote