in

Како брзо да изгубите некој килограм од нозете и колковите: Доволно е да направите само 1 вежба!

Ако сакате да ги „разредете“ нозете, да ги обликувате и зацврстите задникот, а не сте љубител на чучњеви, ова е вежба за вас.

Вежба дизајнирана да го зголеми тонот на мускулите на нозете и задникот, без да му наштети на ‘рбетот или колената. Таа е идеална за спортисти, но и за рекреативни спортисти.

Споменатата вежба се нарекува „стол“, а се изведува така што ќе стоите на ѕидот, ќе се потпрете наназад (правилна положба), ќе ги раширите стапалата (под агол од 90 степени), како да седите на стол . Останете во оваа позиција околу половина минута, една минута, колку што можете повеќе. Рацете можете да ги држите близу до телото, но и испружени пред вас (вака ќе ги вежбате рацете).

Предности на вежбата „стол“:

Колковите и задникот се затегнати, опуштеноста исчезнува.
Поради подобрената циркулација на крвта, појавата на целулит е намалена.
Се формира рамномерно држење на телото.
Издржливоста на телото се зголемува.
Зглобовите на коленото се зајакнуваат.
Силата се развива во големи и мали мускули.
Билансот, концентрацијата, издржливоста се подобруваат.
Лакот на стапалото е зајакнат – се препорачува дури и со рамни стапала.
Служи како превенција од интервертебрални хернии.

Оваа вежба може да ја изведуваат деца, како и постари луѓе. Тој е исклучително корисен за сите возрасти, а може да го изведувате дома.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote