in

Немаше вести за него веќе две недели! Председателот на Танзанија, Магуфули починал!

Потпретседателот на Танзанија Самија Сулуху Хасан ја објави смртта на претседателот Џон Магуфули, чиешто состојба не беше позната цели две недели.

„Го изгубивме нашиот храбар водач“, рече потпретседателот на Танзанија, Хасан, во говорот на државната телевизија.

Хасан рече дека Магуфули се лекувал во болницата во Дар ес Салам од 6 март поради срцева болест.

Во земјата е прогласена 14-дневна национална жалост поради смртта на Магуфули.

61-годишниот лидер победи на изборите одржани во октомври 2020 година и го зазеде претседателското место по втор пат.

Опозицијата во Танзанија вчера повика на итна изјава за здравствениот статус на Магуфули, кој не е виден околу 2 недели и наводно е заразен со коронавирус.

За танзанискиот водач, кој не презеде мерки со потценување на Ковид-19, исто така се тврди дека добил третман со вируси во Кенија на 10 март.

Магуфули, кој препорача третман на пареа и јадење овошје против Ковид-19, не носеше маска на настаните на кои присуствуваше.

Во Танзанија, во февруари, претседателскиот секретар Џон Кијази почина поради непозната причина, а пак потпретседателот на Занзибар, Сеиф Шариф Хамад починаа од Ковид-19.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote