in

ПРЕДСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ САД! Мртва трка пред финишот!

Броењето на гласовите од претседателските избори во Америка, одржани во вторникот, продолжува денес и не е сигурно кога ќе се знае дали победник е кандидатот на Демократската партија, Џозеф Бајден, или сегашниот претседател на САД, Доналд Трамп. Во моментов има 253 спрема 213 во изборните гласови за Бајден, а победникот мора да „собере“ 270.

Во Грузија, Трамп и Бајден се скоро еднакви – Бајден во моментов има околу илјада гласови повеќе, според Си-Ен-Ен. Само еден процент од гласовите не се преброени. Грузија носи 16 изборни гласови.

Според Си-Ен-Ен, предноста на Бајден во однос на Трамп е намалена во Аризона на околу 47.000 гласови. Се проценува дека остануваат да се пребројат околу 10 проценти од гласовите, а победата во Аризона носи 11 изборни гласови.

Во Пенсилванија, предноста на Бајден во однос на Трамп е повеќе од 5.000 гласови, преброени 95 проценти. Пенсилванија носи 20 изборни гласови.

Во Невада, која носи шест изборни гласови, разликата е околу 11.000 гласови во корист на Бајден. Останаа да се пребројат 11 проценти од гласовите.

Северна Каролина објави дека ќе ги објави конечните резултати до 12 ноември, а во моментов Трамп има предност од повеќе од 75.000 гласови, наспроти 95% од пребројаните. Победата во оваа земја носи 15 изборни гласови.

На Алјаска, која носи три изборни гласа, беа преброени околу 50 проценти од гласовите и Трамп има предност од повеќе од 50 000.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote