in

Предупредување од водоводџија: Во никој случај не треба да ги фрлате овие работи во мијалник и wc шолја!

Луѓето честопати ги фрлаат работите во одвод без да размислуваат за последиците. Грижата за цевките во домот е исклучително важна, иако многу луѓе денес ја занемаруваат.

За да ја истакнат оваа важност, водоводџиите му открија на Reader’s Digest какви работи никогаш не треба да фрлате во канализации.

Арон Мулдер, сопственик на „Rooter Plumbing“ во Сан Антонио вели дека луѓето треба редовно да го проверуваат притисокот на водата, да ги санираат оштетувањата на цевките и да ги заменуваат неисправните делови, особено кога водата почнува да истекува, дури и ако станува збор за мали капки.

Фрлање марамчиња во тоалетот

Дури и ако на амбалажата пишува дека може да се фрлат во тоалетот, водоводџиите советуваат да не го прават тоа.

Фрлете само тоалетна хартија, не хигиенски влошки, хартиени крпи, стапчиња за уши, бидејќи сето тоа може да ги заглави цевките.

Истурање маснотии во одводот

Истурањето маснотии по печењето и готвењето во одводот на мијалникот може да биде многу штетно бидејќи маснотиите се акумулираат во цевките и во канализацијата и се мешаат со друг отпаден материјал, што создава талог и доведува до затнување.

Наместо тоа, почекајте маснотијата прво да се излади, а потоа фрлете ја во ѓубре.

Употреба на опасни хемикалии

Рутинското истурање на приклучоците за цевки во одводот не треба да работи воопшто, забележуваат експертите.

Силни хемикалии кородираат и уништуваат материјали ако се користат премногу често.

„Таквиот производ може да изгори влажни марамчиња, остатоци од влакна и нечистотија во одвод, но нема да спречи повторно собирање на истиот отпад – особено во деловите на цевката до каде не стигнала хемикалијата“.

Затоа, подобро е да купите прекинувачи на ензимите или да го исчистите одводот со долга жица.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote