in , ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

ВЕЛИГДЕНСКИ ТОРТИЧКИ: Прекрасен декор за трпеза и неодолив десерт за сите генерации! (ВИДЕО)

Состојки:

 

113 гр брашно
Прашок за пециво
1/4 лажица сода бикарбона
1/4 лажица сол
Помал сад со шеќер
Половина чаша крем сирење
Половина чаша млеко
1 лажица Екстракт од ванила
190 грама путер
3 белки
Лимон

 

Подготовка:

 

Ставете брашно, прашок за пециво, сол и шеќер во еден сад и измешајте сè добро. Во друг, ставете крем сирење, млеко, екстракт, путер, белки и рендана кора од лимон. Измешајте сè добро, а потоа комбинирајте со смесата од првиот сад.

 

Се меша со миксер и се става во калапи за мафини. Ставете го во загреана рерна и печете на 180 степени, околу 20 минути.

 

За декорација ќе ви требаат:

 

Шлаг
Фондант
Шеќер во боја
Кокос

 

Погледнете го видеото за да видите како изгледа целиот процес:

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote