in

Прекрасно тесто кое расте како лудо: Меки и воздушни јуфки како од сон, без јајца и млеко!

Ви го откриваме рецептот за прекрасно тесто, кое расте како лудо и е неверојатно меко и вкусно.

Потребни состојки:

  • сув квасец – 10 гр
  • шеќер – 15 гр
  • топла вода – 280 ml
  • зејтин- 50 ml
  • брашно – 700 гр + 100 гр
  • сол – 1 лажиче

Погледнете како се припрема:

https://youtu.be/xYk8_oG9KtU

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote