in

Премиерот си доделил себеси 17 функции!

Новиот премиер на Кукските острови, Марк Браун, покрај премиерската позиција во Владата, ја извршува и функцијата министер. Имено, Браун си додели 17 министерски места во владата на таа земја.

Покрај функцијата премиер, Марк Браун се именувал и за министер за надворешни работи, имиграција, финансии, енергија и обновливи извори, полиција и телекомуникации.

Исто така, меѓу другите портфолија, тој е одговорен за морски ресурси, минерали и природни ресурси на морското дно, пензија и надворешните острови на земјата. Браун се постави и за државен обвинител.

Лидерот на опозицијата Тина Брауни за медиумите изјави дека ваквата распределба на портфолиото значи дека премиерот не им верува на сопствените министри.

„Новиот премиер е„ возбуден за потенцијалот на неговиот кабинет “, а потоа си додели 17 министерски места, што е сигнал за тоа колку верува во своите колеги“, истакна Брауни.

Се претпоставува дека премиерот Браун би можел да пренесе некои свои надлежности во наредните месеци.

Кукските острови се самоуправна автономна парламентарна демократија во слободно здружување со Нов Зеланд. Нов Зеланд е одговорен за надворешната политика и одбраната.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote