in

Може ли премногу сон да биде штетно за здравјето?!

Квалитетниот сон има големо влијание врз нашето здравје и општата благосостојба. Современиот начин на живот честопати не ни дозволува да спиеме онолку колку што би сакале и затоа експертите честопати не охрабруваат да се надоместиме.

Но, што е со оние кои премногу спијат, се прашува порталот „Аларм за наука“.

„Оптималното количество на сон се чини дека е солидно седум часа. „Има помалку штетни последици по здравјето на секој час, но има и повеќе на секој час“, вели д-р Лин Калдвел од Одделот за невропсихологија на американскиот центар за поморски истражувања, кој ги сумираше резултатите од бројните истражувања на таа тема.

Негативните здравствени последици, рече таа, вклучуваат многу болести како што се дијабетес, дебелина и срцеви проблеми.

Прекумерниот сон, во комбинација со слаба физичка активност, е исто така поврзан со зголемена смртност.

Важно е да се напомене дека сите податоци собрани од овие студии се набудувачки, што значи дека тие се добиени со набудување на луѓе со различни начини на спиење и споредување на нивните здравствени последици.

Истражувањата не го продолжија експериментално продолжениот сон, што значи дека нема експериментални податоци што би ги поврзале прекумерниот сон со зголемената смртност.

Тогаш, каде е врската помеѓу прекумерниот сон и лошото здравје, со оглед на тоа што податоците за набудување го покажуваат тоа?

„Проблемот со толкувањето на тезата дека„ предолгиот сон е лош “лежи во фактот дека не знаеме зошто оние кои претерано спијат имаат лоши резултати. „Можеби спијат премногу долго затоа што имаат медицински проблем што бара подолг сон“, вели д-р ieејми Зицер, експерт од Универзитетот Стенфорд.

Повеќето лекари се согласуваат дека може да има и други фактори кои го поврзуваат предолгиот сон со негативни резултати, но не е јасно кои се тие фактори.

„Најверојатното објаснување е дека постои состојба на болест што доведува до прекумерно спиење, а не обратно. Но, без докази од експериментите, тоа е малку проблем со пилешко и јајца “, рече д-р Вилијамс Килгор од Универзитетот во Аризона.

Добрата работа е што предолгото спиење веројатно не е штетно само по себе. Експертот за проблеми со спиењето др. Jamesејмс Вер од медицинското училиште „Источна Вирџинија“ тврди дека е невозможно да се „предозира“ со спиење.

На секое лице му треба различна количина на сон за нормално функционирање.

„Препорачуваме седум до осум часа сон на повеќето возрасни лица, но можноста поединецот да остане фокусиран и функционален цел ден, особено после оброк, е добар показател за должината на спиењето“, вели д-р Вивиен Абед од Универзитетот Стенфорд.

И, конечно, промените во моделот на спиење можат да ви помогнат да откриете потенцијални промени во вашето здравје.

„Ако ви требаат многу повеќе од седум часа сон за ефикасно функционирање, или ако вашата количина на сон е драматично зголемена, можеби ќе треба да му кажете на вашиот лекар. Повеќе сон нема да ви наштети само по себе, но можеби тоа укажува на друг проблем “, објасни д-р Килгор.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote