in

ПРЕТХОДНО ИМ БАРАА И ОГЛЕДАЛО! Универзитетот Билкент побара „Заклетва за чесност“ од студентите за тоа дека нема да препишуваат!

Hand of student with cheat sheet for math exam - selective focus

Универзитетот Билкент продолжува да презема мерки за онлајн испити поради пандемијата. Универзитетот, кој порано им испраќаше огледала на студентите, овој пат побара „заклетва за чесност“.

Daha Önce Ayna Göndermişti: Bilkent Üniversitesi Öğrencilerinden Kopya Çekilmemesi İçin 'Onur Yemini' İstedi

Универзитетот Билкент во Анкара побара „почесна заклетва“ против измами на завршните испити на интернет. Во пораката испратена до студентите, тој навел дека треба да напишат „заклетва за чест“ на празна хартија и да испратат електронска пошта до универзитетот со своите студентски броеви и потписи.

Üniversitenin yazılmasını istediği “onur yemini” metni şöyle 👇

„Им давам чест дека работата што ќе ја доставам за завршните испити ќе биде моја. Јас нема да добијам никаква неовластена помош од кој било извор и нема да дадам таква помош на други. Јас разбирам и прифаќам дека секое нарушување на интегритетот ќе резултира во дисциплинска постапка и може да резултира со строги казни “.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote