in

За новогодишното обраќање, претставниците на ВМРО-ДМПНЕ му свртеа грб на Пендаровски! [ФОТО]

ВМРО-ДПМНЕ го бојкотираше годишното обраќање на претседателот Стево Пендаровски во Собранието денес, заради неговите позиции кон македонската историја и националниот идентитет. Кога Пендаровски седна на подиумот, членовите на опозицијата во Парламентот му свртеа грб и откриа знаци со кои го осудија Пендаровски за неговото „слепо придржување кон Зоран Заев“, неговата изјава дека Гоце Делчев е Бугарин и бројни други прекршувања.

„Нашиот идентитет не е на продажба“. „Не е мој претседател“, беа некои од знаците што ги носеа пратениците на ВМРО, кои потоа излегоа од Собранието.

„Стево Пендаровски покажа дека не се гледа себеси како претседател на сите граѓани, туку како алатка за спроведување на политичка структура. Пендаровски им сврте грб на граѓаните, а сега граѓаните му го вртат грбот“ рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски

Николоски рече дека Пендаровски ги поминал црвените линии на македонскиот национален идентитет кога случајно рекол дека легендарниот водач на ВМРО, Гоце Делчев е Бугарин. И покрај тоа што Пендаровски брзо го квалификуваше својот коментар, ова ја отвори вратата Бугарија да го удвои притисокот врз Македонија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote