in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

ПИЛЕШКИ РОЛАТ! Неверојатен вкусен ручек за целото семејство!

СОСТОЈКИ

1 пиле со средна големина (приближно 1,7 кг)
150 гр сланина во тенки листови
1 среден кромид
2 кришки леб
околу 1 дл млеко
1 јајце
магданос
сол, бибер, вегета

ПОДГОТОВКА

1.
Најпрво со остар нож внимателно одвојте ги кожичките од пилешкото, внимавајќи да бидат што поцелосни, бидејќи ќе послужат како основа за ролатот. # Пилешкото потоа се сече на помали парчиња и месото се одвојува од коските (од нив ќе направиме супа).
2.
Белото месо исечкајте го на тенки филети и во блендер исечкајте го месото што го извадивме од батаците и ќофтињата или ситно исечкајте (може да ги ставите и крилцата во супата).
3.
Кромидот ситно се сечка и се пржи на малку масло, се потопува лебот во млеко и се остава да отстои околу 10 минути додека да омекне.
4.
Подгответе го филот: измешајте го месото што сме го исецкале, додајте го пропржениот кромид и лебот што го исцедивме од млекото.
5.
Посипете ги со сечканите листови магдонос и додадете едно јајце. Зачинете по вкус (1 рамна лажичка вегета, 1/2 лажичка сол и малку бибер ќе бидат доволни).
6.
Над листот алуминиумска фолија прво ставете ги пилешките кожички (ако е некаде искинато, само убаво ставете го), одозгора намачкајте тенки листови сланина. # Преку него се ставаат филети од бело месо, се посолува малку и се нанесува приготвената фил.
7.
Сè заедно завиткајте во ролат, додадете уште малку сол и масло, па цврсто завиткајте во алуминиумска фолија.
8.
Истурете малку вода во подлабоко тавче и спуштете го завитканиот ролат, печете се заедно на 200 C околу 45-50 минути.
9.
Извадете ја од рерна и само малку одвиткајте ја фолијата, па вратете ја во рерна да се пече уште 20-30 минути додека кората убаво не порумени.

Послужување

Можете да го послужите и додека е сè уште топол со убав прилог од зеленчук, но сепак ќе ви биде полесно да го исечете ролатот ако почекате малку да се излади. Многу е вкусен и кога ќе се олади, па може и порано да се подготви… добар апетит! ;))

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote