in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Превкусни и воздушести домашни тортиљи

Домашни и многу вкусни тортиљи.

Состојки:

  • – 380 гр брашно
  • – 1 лажичка прашок за пециво
  • – 1 кафена лажичка сол
  • – 60 мл зејтин
  • – 180 мл млака вода

Подготовка:

Сите суви состојки измешајте ги со лажица, па додајте масло, вода и убаво измешајте. Оставете да отстои 15 минути.

Подгответе кујнска крпа на која ќе ги ставите тестото, фолијата и тавата за печење.

Поделете го тестото на осум еднакви делови.

Секое парче брашно расукајте го што потенко и ставете го на крпа. Над секој тест ставете малку фолија, повторете ја постапката додека се потроши.

Оставете покриено уште 10 минути.

Загрејте тавче и ставете многу малку масло, па печете тортиљи од двете страни. Чувајте ги печените добро покриени до употреба.

На здравје!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote