in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Палачинки полнети со компири: солено чудо на кое секогаш ќе се навраќате!

Едноставен рецепт за малку поинаква палачинка, идеална за вечера

Состојки:

  • 7 компири
  • 1 кромид
  • 500 грама говедско мелено месо
  • 25 грама путер
  • 160 грама брашно
  • 1 јајце
  • сол и бибер
  • малку масло

Подготовка:

Сварете го компирот, а потоа измесете го вареното тесто од компир на кое ќе додадете јајце, путер, брашно, сол и бибер.
Во тава пржете го говедското и кромидот.
Направете полнети палачинки ставајќи мешавина од говедско месо во малку тесто.
Пржете ги палачинките во тава во која сте ставиле малку масло.

https://youtu.be/4kSEXUwTzkY

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote