in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Совршени солени стапчиња – меки и воздушни како од пекара: Цела куќа ќе мириса!

Неверојатно вкусно, меко и воздушно тесто, кое целото семејство ќе го обожава.

 

Потребни состојки:

  • 40 гр свеж квасец (10 гр сув)
  • 2 лажички шеќер
  • 1,5 лажички сол
  • околу 700 гр брашно (меко брашно тип 400, 500 ..)
  • 350 мл млако млеко
  • 100 мл масло

За белите шари:

  • половина лажица сол
  • 2 лажици брашно
  • околу 5 лажици вода (ладна)
  • на врвот на лажичка прашок за пециво или сода бикарбона

Подготовка:

Измешајте сè. Промешајте го квасецот со млеко и шеќер, додадете масло и брашно, и. Месете меко тесто и оставете да отстои 5 минути. Промешајте и оставете 20-30 минути да стаса. Поделете се на мали јуфки од 100 гр. – 120 гр. (Добиени се 10 ролни). Се меша секоја и се остава да отстои 5 минути. Истегнете го секој тенок и долг (подмачкајте го тркалцето само на почетокот со масло), завиткајте го на работната површина за да се формира убаво. Се редат на плех со хартија за печење и се премачкуваат со масло и се посипуваат со брашно. Оставете да отстои (покриено) околу 30 минути. Печете во загреана рерна на 200 степени околу 30 минути или додека не заруменат ситно. Посипете со прелив од бела сол и вратете се во рерна уште 5 минути. Премачкајте го топло со масло.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote