in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Превкусен појадок кој се прави брзо, а се јаде за миг

Јајцата со колбас во тортиља звучат како добар и вкусен појадок

Сите сакаме тортиљи, но во комбинација со јајца и колбас ќе ја дадат магијата на вкусот, затоа уживајте во совршен појадок.

Состојки:

  • -2 тортиљи
  • -4 јајца
  • -1 свежа пиперка
  • -1 мал кромид
  • -1-2 топли колбаси
  • -50-100 гр. сирен намаз по желба
  • -2 лажици кисела павлака
  • 1 домат

Подготовка:

– Во тава ставете малку маслиново масло и пропржете ги тортиљите од двете страни. Се премачкува со павлака и се трга на страна

– Во тавче пропржете ситно сечкан кромид и пиперка 5-10 минути, додадете ситно сечкана топла колбасица и пропржете уште 5-10 минути.

Во меѓувреме со рака се матат јајцата, па се додава сирењето, солта и биберот.

Потоа измешајте ги јајцата во тава и мешајте додека не се испржат јајцата.

Намачкајте ја смесата рамномерно врз тортиљите, исечкајте ги доматите и ставете на површината и завиткајте во ролат.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote