in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

СЛАТКО ТЕСТО СО ОРЕВИ: Еве како да направите исплетена штрудла

 

Послужете со попладневно кафе за целосно уживање.

Состојки:

 • 500 гр брашно
 • 25 гр свеж квасец
 • 2 лажици шеќер
 • 50 мл масло
 • 1 жолчка од јајце
 • 2,5 мл. млеко
 • малку рендана кора од лимон (по избор)

За премачкување:

 • белка од јајце

За фил:

 • 300 гр мелени ореви
 • 100 гр шеќер
 • околу 1,5 мл. топло млеко
 • 1 кесичка ванилин шеќер

Подготовка:

Промешајте го квасецот во топло млеко со лажичка шеќер и брашно, па оставете го да нарасне. Потоа додадете шеќер, масло, жолчки и рендана кора од лимон и замесете средно меко тесто и оставете го да одмори околу 30 минути.

Подготовка за фил:

Оревите прелијте ги со топло млеко и шеќер, а потоа додадете ванилин шеќер.
Поделете го тестото на три дела и отворете го секој дел во правоаголна кора. Премачкајте со фил, па завиткајте го во ролна. Истегнете ја секоја ролна малку повеќе во должина и направете плетенка. Префрлете го во калап обложен со хартија за печење и оставете го да одмори уште малку додека се загрева рерната.
Пред печење, премачкајте со изматени белки и печете на 180 ° C околу 30 минути, доколку е потребно, покријте со хартија за печење или фолија. Готовата оладена штрудла наросете ја со шеќер во прав.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote