in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

4 причини зошто треба да јадете боровинки

Многумина ќе одговорат на прашањето „кое е најздравото овошје?“, без многу размислување – налик на бобинки. И нема да погреши.

Бобинките се многу богати со витамини, минерали и антиоксиданси кои го чуваат здравјето и штитат од негативните ефекти на оксидацијата и слободните радикали.

Овошјето од бобинки што го сакаат повеќето луѓе се дефинитивно боровинки. Тие често се етикетирани како суперхрана, нискокалорични бидејќи се неверојатно добри за исхраната и здравјето.

 

Еве четири причини зошто ова овошје треба да биде дел од вашето дневно мени.

Зајакнување на коските

Тие се богати со калциум, железо, магнезиум, манган, цинк и фосфор, кои се клучни за здрави коски.

 Нега на кожата

Антоцијанот им помага на боровинките да се борат против оксидативното оштетување на ДНК, додека изобилството на витамин Ц е главен фактор за градење на колаген. Затоа, редовното консумирање може да помогне да се намалат знаците на стареење, брчките, старечките дамки и акните.

Намалете го лошиот холестерол

Истражувањата велат дека влакната и антиоксидансите можат да помогнат во растворање на лошиот холестерол. Студиите на Журналот на Академијата за исхрана откриваат дека секојдневното консумирање боровинки во исхраната помага да се подобри крвниот притисок и артериската вкочанетост кај жените.

Одржувајте го здравјето на кардиоваскуларниот систем

Боровинките се состојат од полифеноли кои имаат антиоксидантни и антиинфламаторни својства, а можат да придонесат за здравјето на срцето и да ги намалат другите проблеми со срцето. Тие исто така можат да го регулираат крвниот притисок.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote