in

Што?Што?

Помалку познати придобивки од јадењето јаболка!

Јаболката е овошје богато со разни хранливи материи како антиоксиданти, витамини, влакна и други здрави елементи.

Ова овошје е најголемиот извор на антиоксиданси кога ќе ги земете предвид плодовите кои најчесто се консумираат. Содржи феноли кои можат да спречат реакција на слободните радикали со други молекули, а со тоа и оштетување на ДНК. Ова може да го забави процесот на стареење и да заштити од хронични болести.

Сепак, тоа не значи дека прекумерната потрошувачка на јаболка не може да има негативни последици, но ако не претерате, може да се постигне многу добро, пишува Eat This Not That.

Спречување на хронични заболувања

Јаболката е богата со фитохемикалии, моќни супстанции кои делуваат како антиоксиданти и спречуваат зголемување на маснотиите во крвта, како и раст на некои малигни клетки.

Според истражувањето објавено во списанието „Планта Медика“, дневната потрошувачка на јаболка го намалува ризикот од рак.

Понизок холестерол и шеќер во крвта

Ако имате навика да излупите јаболко, размислете повторно. Две третини од влакната и повеќето антиоксиданти се наоѓаат во кората. Исто така е добар извор на пектин, кој придонесува за здравјето на срцето, го намалува холестеролот и помага во регулирање на шеќерот во крвта.

Губење на тежина

Јаболката претежно се состојат од вода и влакна и се малку калорични што ги прави одличен оброк или ужинка доколку се обидувате да изгубите тежина. Во тој случај, добро е да јадете јаболко пред вечера.

Помага во регулирање на варењето на храната

Ако имате проблеми со варењето на храната, особено со запек, вклучете јаболка во вашата дневна исхрана. Спречува запек, но благодарение на неговата богата вода исто така ја омекнува столицата.

Поздрав микробиом

Редовната потрошувачка на јаболка поттикнува развој на добри бактерии. Ќе имате најголема корист од целосното овошје, односно од кората и семето. Не треба да се заборави дека здрав и разновиден микробиом го зајакнува имунитетот и го намалува ризикот од дијабетес и срцеви заболувања.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote