in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

ГИ ЗАЈАКНУВА КОСКИТЕ, ГО СПАСУВА СРЦЕТО, ГИ ШТИТИ ОЧИТЕ: Еве зошто во исхраната никогаш не треба да изостанува спанаќ!

Спанаќот е храна што лесно може да се примени на различни начини во кујната и корисна за здравјето.

 

Богато е со витамини А, Ц и К, натриум, калциум, магнезиум, фолна киселина и железо, а покрај тоа содржи и влакна важни за варењето и здравјето на дигестивниот систем. Подолу дознајте ги трите најважни придобивки од спанаќот.

Ги зајакнува коските

Консумирањето спанаќ е брз начин за надополнување на нивото на многу корисни материи во организмот, а тоа првенствено влијае на здравјето на коските, репродуктивните органи и го зголемува нивото на енергија. Иако е богато со железо, треба да се напомене дека телото апсорбира само 10% од тоа, а тоа е важно за жените бидејќи, статистички гледано, секоја трета жена нема доволно од овие супстанции во организмот.

 

Добро е за срцето

Спанаќот е богат со нитрати кои позитивно влијаат на здравјето на срцето. Постојат и студии кои покажуваат дека храната богата со овие супстанции може да ги ублажи ефектите од срцевиот удар.

Ги штити очите

Спанаќот исто така содржи зеаксантин и лутеин, моќни антиоксиданти кои се поврзани со добро здравје на очите. Тие всушност спречуваат дегенерација на макулата (делови од рожницата) и појава на катаракта, кои се водечки причини за слепило.

Сите ја знаеме приказната за Попај и како неговите мускули стануваат посилни кога јаде спанаќ. Дали спанаќот е толку добар за мускулите во реалноста? Тоа сигурно не боли, но треба да се истражи повеќе за детално да се знае сè за тоа. Многумина ги споредуваат неговите состојки со кељот, кој е всушност побогат со калциум и витамин Б6 од спанаќот, но сепак содржи помалку железо, магнезиум и калиум. Ова значи дека обајцата треба да бидат дел од здрава исхрана, а еве како можете да го направите тоа со спанаќ.

 

Како салата

Свеж спанаќ може да се користи како основа за салата, а може да се користи за комбинирање на разни видови храна како грејпфрут, јаболка, наут, пиперки, зачини, сирење и сл.

Како смути

Спанаќот е благодарен што се комбинира како дел од смути, бидејќи ги поддржува ефектите од вежбање и физичка активност. Може да го комбинирате со 300 мл вода, боровинки, малини, грчки јогурт, мед и потоа добро да измешате.

Како гарнир

Не само што оди со овошје и зеленчук, туку и со месо, на пример, стек или стек и компири. Можете да го бланширате или чорбате, а со тоа додадено на садот, ја подобрува апсорпцијата на железо од друга храна.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote