in

Првата вакцинирана жена во Британија ја прими втората доза од вакцината!

Првата личност во светот што ја прими вакцината на Фајзер против коронавирусот, Британката Маргарет Кинан, ја прими и втората доза, јави Би-Би-Си.

Болницата во Ковентри потврди дека Кинан ја примила втората доза, 21 ден по првата.

Професорот Енди Харди од Универзитетот во Ковентри изјави дека целиот тим е воодушевен што „Маргарет безбедно ја примила втората доза од вакцината“.

– Таа стана првата личност во светот што ја прими вакцината на Фајзер откако беше клинички одобрена. Нашиот медицински тим цело време контактираше со неа и нејзиното семејство и среќни сме што таа добро закрепнува дома, откако беше пуштена од болница, рече професорот Харди.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote