in

Вилијам и Хари ја претставија статуата на принцезата Дајана! [ВИДЕО]

Britain's Prince William and Prince Harry look at the staue they commissioned of their mother Princess Diana, on what woud have been her 60th birthday, in the Sunken Garden at Kensington Palace, London, Thursday July 1, 2021. (Dominic Lipinski /Pool Photo via AP)

Британските принцови Вилијам и Хари го обелоденија споменикот посветен на нивната мајка принцезата Дајана, на денот кога ќе го прослави својот 60-ти роденден.

Помала церемонија се одржа во палатата Кенсингтон во Лондон, а статуата на принцезата Дајана ја нарачаа нејзините синови во 2017 година.

Принцовите Вилијам и Хари во изјавата наведоа дека денес, на 60-тиот роденден на принцезата Дајана, се сеќаваат на нејзината loveубов, сила и карактер – доблести што ја направија сила на доброто во светот и што промени многу животи на подобро.

„Секој ден сакаме таа да продолжи со нас и се надеваме дека на статуата секогаш ќе се гледа како симбол на нејзиниот живот и нејзиното наследство“, рекоа синовите на покојната принцеза од Велс.

Британските принцови се сретнаа за прв пат денес по погребот на нивниот дедо, принцот Филип, во април.

Палатата Кенсингтон соопшти дека статуата, на која е прикажана принцезата Дајана со три деца, ја отсликува нејзината „топлина, елеганција и енергија“, како и универзалноста и влијанието на нејзината работа врз многу генерации.

Статуата се наоѓа во градината на палатата, која беше едно од омилените места на принцезата Дијана.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote