in

Природниот раст на населението во нашата земја се намали!

Во третиот квартал од 2020 година, се забележува намалување на природниот раст на населението во споредба со претходната година.

Според податоците на Државниот институт за статистика, во третиот квартал од 2020 година, стапката на наталитет се намали за 5,2% во споредба со истиот период од претходната година. Од друга страна пак стапката на смртност се зголеми за 15,3%.

Во третиот квартал на 2020 година се случиле 5.141 раѓања, додека пак се случиле 5.419 смртни случаи.

Во третиот квартал, стапката на брак се намалила за 12,9%, а стапката на развод се зголемила за 8,5%.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote