in

ОВАА ПРИРОДНО ЃУБРИВО ГИ ОПОРАВУВА ОВЕНАТИТЕ И БЕЗЖИВОТНИТЕ ЦВЕЌИЊА И БИЛКИ: Потребна ви е само кора од банана!

Ова е супер природен начин за поттикнување на растот на растението, а исто така ќе ви помогне и со оние што веќе сте ги „отпишале“ затоа што почнале да венеат!

„Без никакви хемикалии, тоа ќе ги удвои вашите растенија“, велат сопствениците на растенија кои го испробале трикот „вода од банана“. Трикот стана многу популарен на австралиските социјални мрежи, откако беше објавен на Фејсбук страницата за градинари-аматери.

Водата што се добива со мешање на многу зрели лушпи од банана со кафеав шеќер и вода, а потоа се чека неколку дена да се ферментира смесата, се нарекува нов „свет грал на природно ѓубриво“, пишува Дејли меил.

  • Додадете од ова вода на растенијата, а кората подоцна може да влезе во компостот. Моите растенија се зелени и полни со живот заради тоа – напишаа оние што ја испробаа финтата на растенијата што секнаа до тој степен што беше веројатно дека нема да преживеат.

Причината зошто овој трик успева е тоа што бананата делува како природно ѓубриво за растенијата. Тие се полни со минерали калиум, фосфор и калциум и имаат многу придобивки за растенијата.

  • Тие помагаат да се подобри општата виталност и живот, да се изгради отпорност на штетници и болести и опрашување. Фосфорот во бананите помага и во добар раст на корените и пука – напишаа градинарите.

Што се однесува до тоа колку често треба да го користите овој природен помошник, оваа жена ве советува на секои неколку недели. Едноставно, секогаш кога некој јаде банана, ставете ја кората во вода и искористете ја за растението на кое и е најпотребно.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote