in

Пробајте го овој рецепт и ќе заборавите на другите слатки!

Готов е за половина час и спаѓа во групата на ЗДРАВИ СЛАТКИ!

Кога велиме здрави слатки , луѓето веднаш помислуваат на нешто што не е близу до „обичните“ слатки. Сепак, здравите слатки можат да бидат вкусни, а овој рецепт е доказ за тоа!

Потребни состојки:

  • 260 гр. ореви, бадеми, лешници (по ваш избор)
  • 150 грама урми
  • 65 грама путер од кикирики
  • Лажичка екстракт од ванила
  • ¼ лажичка сол
  • 55 грама црно чоколадо
  • Половина лажица кокосово масло

Начин на подготовка:

Намастете мал плех за печење и ставете хартија за печење.

Ставете ореви, урми, путер од кикирики, екстракт од ванила во блендер и измешајте сè. Ако смесата е премногу сува, додадете малку вода, лажица по лажица, и повторно изблендирајте.

Истурете ја смесата во плех за печење и израмнете ја одозгора, па ставете ја во фрижидер околу 20 минути.

Во меѓувреме, растопете го чоколадото измешано со кокосово масло и прелијте го, па ставете го повторно во фрижидер за да се стегне чоколадото.

Се сече на ленти и се сервира.

На здравје и добар апетит 🙂

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote