in

„Огнената топка“ ја проби звучната бариера над Англија! [ВИДЕО]

Екстремно редок метеор познат како „дневна огнена топка“ вчера го проби звучниот ѕид над Велика Британија.

Луѓето во англиските провинции Дорсет, Сомерсет, Девон и Џерси пријавиле дека слушнале силен удар и виделе зрак светлина на небото.

По анализата на сликите и видеата, експертите потврдија дека станува збор за метеор. Тие ги повикаа луѓето да внимаваат и да пријават какво било паѓање на фрагменти од вселенски карпи.

Ричард Касерек, од британската мрежа на аматерски метеорски астрономи, рече дека само најсветлата метеорска „класа на автомобили“ може да произведе ретка „дневна огнена топка“. Тој додаде дека оној што се гледа во саботата мора да биде „многу голем“ за да може да се види во текот на денот.

Астрономот и научен новинар Вил Гајтер, кој меѓу првите го поврза звучниот бум со метеор, изјави за Би-Би-Си дека ќе биде „многу возбудливо“ да се најдат делови од метеорот.

Податоците за камерата исто така се анализираат за да се добијат детали за патувањето на метеорот.

По „огромниот шок“, за кој луѓето велат дека ги потресе нивните домови и прозорци, британскиот геолошки институт ја исклучи можноста за земјотрес.

Министерството за одбрана исто така соопшти дека силниот удар не бил поврзан со ниту еден авион на RAF (Royal Air Force).

Камп во близина на Вејмут сними силен шум на безбедносна камера.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote