in

Што?Што?

Ги имате овие проблеми после пиење млеко? – тогаш вие сте алергични на млекото!

Најчести симптоми на нетолеранција на лактоза се надуеност, грчеви во стомакот и тешки дигестивни проблеми. Сепак, постои симптом кој не е толку познат, и многумина може да го имаат.

Проблемите со варењето не се единствениот индикатор за нетолеранција на лактоза. Течење на носот исто така може да сигнализира дека телото не сака лактоза. Поради овие симптоми, луѓето честопати можат да помислат дека имаат проблеми со синусите, а всушност не толерираат лактоза.

Ако не можете да ги решите проблемите со синусите и течење на носот, би било добро да се спомене лактоза на лекар и дали тоа е можна причина.

Инаку, кај луѓе кои се нетолерантни на лактоза, тенкото црево не може да го свари или разгради тој млечен шеќер. Треба да се нагласи дека нетолеранцијата на лактоза не значи дека некој е алергичен на млеко и млечни производи, пишува Јади го ова.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote