in

Ова е процедурата која треба да ја направите доколку сте биле во контакт со заболено лице од КОВИД-19!

Сигурно сте се запрашале која е процедурата доколку бевте во контакт со заразена личност од КОВИД-19. Најуниверзалниот совет кој можете да го добиете е да се самоизолирате, без разлика дали почувствувавте симптоми или не. Симптомите можат да се појават од 2 па дури до 14 дена од контактот со заразеното лице. Центрите за конторла на САД препорачуваат да се тестирате доколку:

Сте биле изложени на вирусот, но не сте развиле симптоми веднаш, бидејчи можно е да се појават по дури 14 дена. Најчести симптоми на КОВИД-19 се: треска, температура, сува кашлица, отежнато дишење, болка во телото, главоболка и губење на мирис и вкус. Постојат и други симптоми но овие се најчестите. Доколку направите тест на КОВИД-19 ќе треба да се самоизолирате додека ги добиете резултатите. Докторите советуваат да се направи тест околу 4 дена по контактот, бидејќи тогаш тестовите се најточни.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote