in

„Продолжениот“ ковид-19 сè уште ги збунува лекарите!

Лекарите работат на разбирање на повисоката состојба што ја нарекуваат „пролонгиран ковид“ кај пациенти кои имаат долгорочни симптоми месеци по закрепнувањето од коронавирусот.

„Луѓето со пролонгирана ковидност често се манифестираат со постојан, силен замор, главоболки и„ мозочна магла “, што се дефинира како благо субјективно когнитивно оштетување, приближно четири недели по акутната болест“, рече д-р Алфонсо Ернандез-Роми.

Лекарите рекле дека тежината на болеста ковид-19 може да има мал ефект врз тоа дали пациентите би имале продолжено заболување, рече Хернандез-Роми. Д-р Алисон Навис, асистент на Медицинскиот факултет во Њујорк, рече дека еден од најчестите симптоми на пролонгиран колк е т.н. „мозочна магла“.

“Мозочната магла е симптом. Не е дијагноза и на многу луѓе им значи многу различни нешта. Честопати тоа е комбинација на проблеми со краткотрајна меморија, концентрација или тешкотии при зборување или наоѓање зборови”, рече д-р Навис. .

Таа рече дека „мозочната магла“ се чини дека нема јасна врска со сериозноста на инфекцијата со ковид-19, возраста или други фактори на ризик. Таа исто така рече дека лекарите ги забележале овие симптоми кај помлади пациенти, вклучително и кај деца и адолесценти, кои имале благ коронавирус и кои претходно биле здрави.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote