in

НОВО СОЗНАНИЕ НА НАУЧНИК: Професорот кој ја откри Ахиловата пета на короната, предвидува кога се враќа животот во нормала.

Истакнатиот хрватски научник проф. Д-р Иван Шикиќ од Гете институтот во Франкфурт даде предвидувања за тоа што ќе донесе епидемијата на вирусот корона, како да се спаси економијата и работниците и кога може да се очекува враќање во нормала.

Според него, до крајот на месецот во Хрватска може да се очекуваат 1.500 жртви на коронавирус, па затоа тој апелираше дека мора да се променат порешителни и конкретни мерки.

  • Баровите, ноќните клубови, рестораните и спортските објекти кои не се потребни треба да бидат затворени, затоа – каде и да можеме да спречиме луѓе да се состануваат во поголеми групи – рече тој за „Радио Сјеме“ и додаде дека овие економски гранки треба да бидат компензирани во економска сума од 70- 80 проценти од нивниот промет минатата година.
  • На тој начин, луѓето што работат во тие гранки нема да страдаат – посочи тој.

Како што додаде, тој ќе ја направи споменатата проекција со пресметка дека ќе има 32 смртни случаи од ковид на ден, но тој истакна дека тој број може да биде уште поголем.

  • Позитивно е и оптимистички е дека доколку се однесуваме во согласност со мерките за одржување на далечина и носење маски и доколку се придржуваме до превентивни мерки, до пролетта ќе добиеме поголема или целосна контрола на ширењето на овој вирус преку вакцината, а следната година ќе се вратиме во нормален живот , најверојатно до крајот на 2021 година. Да влеземе во 2022 година со посилен, пооптимистички и посмел пристап – потенцира тој.

Проф. Д-р Иван Шикиќ работи во институтот Гете во Франкфурт, во текот на сите месеци на пандемија коментира за горчливи проблеми и ги презентира резултатите од истражувањето. Неговите тврдења за ахиловата пета на короната беа многу забележителни.

  • Откривме хемиски инхибитори кои можеме да ги уништиме на насочен начин и да добиеме двојна терапија – од една страна го уништуваме вирусот во човечките клетки, а од друга страна човечките клетки го стимулираат антивирусниот одговор со уништување на оние вируси кои сè уште се присутни во организмот.

Иван Шикиќ објасни и зошто ова откритие го нарекол Ахилова пета на вирусот корона. Причината за ова е фактот што целиот проект произлезе од идејата како да се најде слабата точка на вирусот, а не лекот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote