in ,

Профитите на Disney се намалија за дури 45% поради корона вирусот

Пред само една година, компанијата Disney забележа асторномски профити од околу 80 милијарди долари додека го прославуваше лансирањето на Disney Plus. Но оваа година сликата е малку поинаква. Во четвртокот компанијата објави лоши вести за 2020 годнина. За време на пандемијата, приходите на Disney се намалиле за 45% во годината, а за неверојатни 82% од минатиот квартал.

Доколку ги пресметаме бројките и ги внесеме даноците, компанијата загубила 700 милиони долари за само еден квартал. Ова е една од најголемите загуби во историјата на компанијата. Најголема загуба е поради затворањето на кино салите и одложувањето на закажаните филмови. Disney беше приморан да ги одложи многу негови филмови за 2021.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote