in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Проја со кулен и сирење: Гурманска закуска на која нема да одолеете!

Зачинета, вкусна и совршена за појадок или вечера.

Потребни состојки:

  • 4 јајца
  • 2 чаши брашно (200мл)
  • 1 чаша пченкарно брашно
  • 1 чаша палента
  • 1 чаша кисела вода
  • 1 чаша зејтин
  • 150 гр. кулен
  • 1 кесичка прашок за пециво
  • 1 чаша јогурт
  • 200 гр. кравјо сирење

Начин на подготовка:

Изматете ги јајцата со сол, а потоа додадете јогурт и кисела вода. Потоа додадете ги сите видови брашно, прашок за пециво, сирење, ситно сецкан кулен, и повторно сè добро измешајте. Печете на предходна загреана рерна околу половина час на 180 степени.

На здравје и добар апетит 🙂

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote