in

Пролетта носи алергии – како да се заштитите?

Потоплото време и престојот во природа ни носат кивање, кашлање, црвени очи, засипнатост – симптоми кои се јавуваат кога зрно полен влегува во респираторните органи, што резултира со хемиска реакција со телесните течности.

Во овој период, поленот на дрвјата е најчестиот алерген.

“Поленот и тревата започнаа спорадично уште во април, но сега проблемот е пред сè поленот на дрвјата, брезата, чие зрно има најголем алергенски потенцијал. Потоа, тука се авион, врба, пепел, јавор, орев, подвижна и црница. Сите од нив со вкрстено реагирање, им создаваат проблеми на алергичните лица, како што се засипнатост, кинење и чешање на очите, ушите, назални секрети“, објаснува Мирјана Митровиќ, експерт за полен од Агенцијата за заштита на животната средина.

Митровиќ вели дека луѓето треба да ги следат извештаите за алергени за да ги координираат своите активности, но општата препорака за страдалниците од алергија не е да ја проветруваат просторијата наутро, туку попладне, а потоа да избегнуваат директен контакт со алергени во природата и да се придржуваат до пропишаните терапии и да не се лекуваат самите себе.

“Во овој период најчесто се жалат оние кои не започнале со терапија на време. Најважен е тоалетот во носот, па затоа треба да се исплакне носната лигавица три до четири пати на ден, користејќи солени раствори или раствори на морска сол. Оние кои биле пропишана терапија треба да ја земат непосредно пред да излезат во природа, а поради инсектите се препорачува да земат дури и антихистамин со нив “, вели Ана Николиќ од Здружението на пациенти„ Алергија и јас “.

Лекарите советуваат да избегнуваат престој во природа, особено во ветровити денови, наутро и навечер, кога концентрацијата на полен во воздухот е најголема.

После секој престој на отворено, потребно е да се истуширате и да ја смените облеката за да се отстрани поленот од телото. Исто така, алиштата не треба да се сушат надвор, а оние што имаат градина или двор треба да избегнуваат косење.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote