in

Пронајдена е 500-годишна копија на сликата на Леонардо Да Винчи! [ФОТО]

Полицијата во Неапол пронајде копија од сликата „Салватор Мунди“ на Леонардо да Винчи од 16 век, која беше украдена минатата година од музеј во тој град.

Не е прецизирано кога точно е украдена сликата, но во извештаите се наведува дека сликата е вратена во музејот во јануари 2020 година по изложбата во Рим.

Копија од сликата на Да Винчи е дело на еден од неговите ученици и се чуваше во Домниот музеј во базиликата Сан Доменико Маџоре, а беше пронајдена во просторијата во станот на 36-годишниот маж кој беше уапсен. Портретот е направен по примерот на славниот лик на Христос на Леонардо со едната рака крената во благослов, а другата со кристално топче, а бројни копии од делото биле направени од неговите студенти и асистенти за време на животот на уметникот.

Иако не се знае точно кој е авторот на украдената копија, се верува дека е насликан од некој од работилницата на Да Винчи кон крајот на 16 век, а во музејот се наведува дека авторот најверојатно бил негов ученик Џироламо Алибранди на Римската империја на Карло V, ovanовани Антонио Мускетола.

Оригиналната слика „Салватор Мунди“ беше продадена на аукција во 2017 година за рекордни 450,3 милиони долари, а со тоа стана и најскапото продадено дело на смртта.

Се верува дека е купена на име на саудискиот престолонаследник принцот Мохамед бин Салман и од продажбата не се гледа во јавноста Иако Лувр во Абу Даби најави дека ќе ја изложи сликата, таа ја одложи без никакво објаснување.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote