in

Пронајдена опасна супстанција во кремите за сончање!

Valisure, фармацевтска компанија преку Интернет исто така позната по тестирање на медицински и други производи, неодамна објави дека се обратила до американската Администрација за храна и лекови (ФДА) и побарала повлекување на 40 серии производи за заштита од сонце и производи за нега по сонце, бидејќи голема количина на во нив бил пронајден хемискиот бензин.

Компанијата, на чиј предлог ФДА претходно повлече одредени средства за дезинфекција и лекови за металоиди, тестираше 294 серии од 69 компании и кај 27 проценти од нив откри бензен. Меѓу другото, бензен се најде во препаратите на брендовите Neutrogena и Banana Boat. Во исто време, некои пратки имале трипати повеќе од дозволената количина на бензин пропишана од ФДА, пишуваат тие на веб-страницата WebMD.

Според Health.com, највисокото ниво на бензен – 6,26 ppm – е пронајдено во серија спреј за сончање Ultra Sheer Weightless Weut Neutrogena, SPF 100. Другите две серии од иста крема за сончање, со фактор 70, содржат 5,96 и 5,76 ppm овие хемикалии. Вториот препарат со најмногу бензен беше Sun Bum’s Cool Down Gel, со 5,33 ppm.

Проблемот е што долготрајната изложеност на бензен предизвикува рак кај луѓето, пишуваат на веб-страницата на NationalCancerInstitute.

„Ова е многу загрижувачко, пред сè, затоа што бројни студии на ФДА покажаа дека состојките за сончање продираат во кожата и завршуваат во големи количини во крвта“, вели Дејвид Лајт, директор на „Валфајс“.

ФДА сега бара дополнителни информации за потенцијалните ризици од вообичаените состојки за сончање.

„Нема безбедно ниво на бензен што може да го содржи кремот за сончање“, рече д-р Кристофер Буник, професор по дерматологија на универзитетот Јеил, кој исто така е потписник на петицијата „Валisureфер“.

Според лекарот, дури и најмалата количина на бензен во кремите за сончање е неприфатлива бидејќи тие се нанесуваат неколку пати во текот на денот во текот на летото и покриваат голем дел од кожата.

И додека пристигнуваат повеќе информации за безбедноста на состојките за сончање, како да се заштитите од сонцето и да спречите рак на кожата истовремено?

Ладно

Сонцето е најсилно помеѓу 10 часот наутро и 14 часот попладне и не треба да одите на сонце во текот на тоа лето. Ако сте надвор, бидете во сенка. На море во ова време од денот гледајте да се оддалечите од плажата. И ако сте под чадор, сончевите УВ зраци дефинитивно се рефлектираат од песокот, така што сенката нема да ве заштити многу.

Алишта

На силна сончева светлина, носете капа со поширок раб и очила за сонце, по можност оние со УВ заштита. Добра идеја е и облеката изработена од лесни природни потенки материјали со нозе и долги ракави.

Креми за сончање

Valisure истакнува дека е важно да се знае дека не ги содржат сите бензински креми за сончање.

„Производите што не го содржат се достапни и треба да продолжат да се користат бидејќи тие се важна заштита од потенцијално опасно сончево зрачење“.

Додека чекате нови информации, ФДА исто така посочува дека овие креми се многу важна мерка за превенција од опасен карцином на кожа, особено меланом.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote