in

WTFWTF

Откриени се првите остатоци од ембрион на диносаурус!

Научниците ги открија првите остатоци од ембриони од родот на диви месојадни диносауруси, во кој спаѓа и Тираносаурус рекс.

Фосилизираните коски на вилицата и канџите покажуваат дека овие бебиња што рекорди во голема мера изгледале како возрасни и се родени подготвени за лов.

Пронајдените фосили припаѓаат на два вида од родот Тираносаурус, врвни предатори кои живееле во Азија и Северна Америка за време на периодот на креда пред крајот на ерата на диносаурусите.

Остатоците укажуваат дека ембрионите од овој род биле поголеми од ембрионите на другите познати бебешки диносауруси, односно подолги од 43 сантиметри, што било најголемото пронајдено јајце диносаурус.

Коската на вилицата, стара околу 77 милиони години и долга три сантиметри, е пронајдена во сојузната држава Монтана и се верува дека припаѓа на видот Дасплетосаурус. Коските на ноктите, стари околу 72 милиони години, беа откриени во канадската провинција Алберта и може да припаѓаат на видот Алберотазоур.

„Иако сè уште немаме целосна слика, она што можеме да го забележиме е дека ембрионите имаат слични карактеристики како возрасните тираносауруси кои се родени за лов и кои веќе покажаа некои клучни адаптации во тој период“, тврдат научниците.

Тие веруваат дека животните можеле да ловат многу брзо по раѓањето, но потребни се повеќе откритија на фосили за да се знае точно колку брзо.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote