in

Демонстрации во Грција против планот за вакцинација на младите!

Илјадници демонстранти против вакцини се собраа во двата најголеми градови во Грција во знак на протест против планот за вакцинација против коронавирус постар од 15 години.

Протестите се одржаа пред грчкиот парламент во центарот на Атина и во Солун.

Во Атина, демонстрантите извикуваа „Тргнете ги рацете подалеку од нашите деца!“ И држеа транспарент на кој пишуваше „Ние велиме„ Не! “На отровот за вакцини.

Грчките власти веруваат дека преполните ноќни клубови се причина за нагло зголемување на бројот на потврдени случаи на вирус.

Според новите ограничувања, само вакцинираните лица можат да влезат во простории за забава.

Предвидена е и задолжителна вакцинација на медицинскиот персонал и болниците.

Нешто повеќе од половина од грчката популација прими барем една доза на вакцина. Од четврток, на децата на возраст под 15 години ќе им биде дозволено да закажат состанок за вакцинација со согласност на нивните родители.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote